منو اشيا عمودي
صفحه اصلي
آلبوم تصاوير
بیانیه هم اندیشی
جستجو
فايل ها
مقالات
منو
ورود كاربران
ورود
بیانیه هم اندیشی
صورتجلسه هفتمین جلسه هم­اندیشی ذیحسابان و مدیران کل امورمالی دستگاههای اجرایی مرکز

بسمه تعالی

 

 

صورتجلسه هفتمین جلسه هم­اندیشی ذیحسابان و مدیران کل امورمالی دستگاههای اجرایی مرکز
 مورخ 23/10/1393

 

جلسه رأس ساعت 10 صبح با حضور جناب آقای دکتر طیب نیا وزیر محترم اموراقتصادی و دارایی، جناب آقای دکتر اکرمی معاون محترم نظارت مالی و خزانه­دار کل کشور و جناب آقای شرفشاهی معاون محترم توسعه مدیریت و منابع وزارت متبوع با تلاوت آیاتی چند از قرآن مجید آغاز گردید.

ابتدا جناب آقای دکتر اکرمی معاون محترم نظارت مالی و خزانه­دار کل کشور از حضور جناب آقای دکتر طیب­نیا وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی و جناب آقای شرفشاهی معاون محترم توسعه مدیریت و منابع وزارت متبوع و همه حاضرین درجلسه تشکر نمودند و با عنایت به همزمانی جلسه جناب آقای دکتر طیب­نیا با جناب آقای دکتر نوبخت رییس محترم سازمان مدیریت و برنامه­ریزی کشور و جناب آقای سیف رییس کل محترم بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با این جلسه آمادگی حاضرین در جلسه را جهت استفاده از بیانات جناب آقای دکتر طیب­نیا اعلام فرمودند.

سپس جناب آقای دکتر طیب­نیا ضمن آرزوی صبر و تحمل برای جناب آقای دکتر اکرمی به جهت مصیب وارده و آرزوی آمرزش و رحمت الهی برای والده مکرمه ایشان، فرمودند بودجه در برگیرنده همه امور و تنها سند و ابزار اعمال سیاستها و برنامه­های دولتها است که با استفاده از آن سیاستها و برنامه­های خود را در جهت تخصیص بهینه منابع، توزیع عادلانه درآمد و ثبات اقتصادی تدوین می­نمایند. در کشورما سیاستهای مالی دولت در خلق پول پرقدرت بطور مستقیم و غیرمستقیم بسیار موثر بوده و در این راستا تنظیم و پیش­بینی بهینه بودجه و نظارت بر حسن اجرای آن از جایگاه ویژه­ای برخوردار می­باشد. نظارت بر حسن اجرای بودجه و سیاستها و برنامه­هایی که قبل از خرج و حین خرج در قوه مجریه صورت می­پذیرد دارای اهمیت بسیار زیاد بوده و بر عهده ذیحسابان محترم دستگاههای اجرایی است. تطابق عملیات مالی با اهداف بودجه، درخواست وجه، انجام خرج در جهت تحقق اهداف دولت، شفافیت مالی و انجام بهینه نظارت مالی ذیحسابان به نظارت قوای مقننه و قضاییه نیز کمک شایانی خواهد نمود.

اکنون ما در کشور نیازمند این هستیم که بدانیم در سطح کلان آیا بودجه توانسته اهداف خود را محقق  نماید؟ آیا بودجه در حوزه تورم، رشد، اشتغال توانسته ما را به اهداف برساند؟ و در سطح خرد آیا دستگاههای اجرایی توانسته­اند با کیفیت بالاتر و هزینه کمتر به نتایج مناسب برسند؟ نظام بودجه­ریزی مبتنی بر عملکرد، پاسخگوی این موارد می­باشد این کار بسیار بزرگ و نیازمند همت والایی است. ذیحسابان نقش بسیار موثری در این نظام دارند و این ذیحسابان هستند که به سبب آشنایی با شیوه­های کار و مسئولیتی که دارند بایستی محصول و نتایج را با بودجه مصوب تطبیق دهند. در قانون برنامه و بودجه و قانون محاسبات عمومی پیشنهادی وزارت متبوع و سازمان مدیریت و برنامه­ریزی کشور، نظام نظارت بر اجرای بودجه راه را برای رسیدن به نتایج،  محصول و  اهداف مقدس نظام جمهوری اسلامی ایران فراهم می­نماید که این مهم از اهداف اصلی وزارت متبوع می­باشد.

در ادامه جلسه جناب آقای دکتر اکرمی ضمن تشکر از بیانات جناب آقای دکتر طیب­نیا به ایشان فرمودند که اگر ما در حوزه معاونت نظارت مالی وظیفه خود را درست انجام دهیم به همین اهداف و نتایجی که فرمودید خواهیم رسید و در حوزه معاونت نظارت مالی این امر مهم را پیگری نموده و انشااله نتایج آن را خدمتتان اعلام می­نماییم.

سپس جناب آقای شرفشاهی معاون محترم توسعه مدیریت و منابع وزارت متبوع فرمودند برنامه و وظیفه حوزه معاونت توسعه مدیریت و منابع وزارت متبوع ایجاد فرصتهایی جهت استفاده از همکاری و همفکری ذیحسابان محترم، احراز هویت ذیحسابان و امکان ثبت رفتار آنان در سیستم الکترونیکی امن و یکتا، همکاری مستمر در پیاده­سازی سیستم خزانه­داری مکانیزه، تربیت نیروی انسانی متخصص، آموزش، استقلال حرفه­ای و اثربخشی ذیحسابان و تأمین مالی بازنشستگان در خور شأن ایشان می­باشد که امیدواریم بتوانیم اقدامات لازم و شایسته­ای در این خصوص بعمل آوریم.

درادامه جلسه جناب آقای دکتر اکرمی­معاون محترم نظارت مالی و خزانه­دارکل کشور از جناب آقای شرفشاهی به خاطر آماده­سازی بسترهای لازم  برای پروژه خزانه­داری الکترونیکی که از پروژه­های اصلی در سند راهبردی وزارت متبوع می­باشد و اصلاح پرداختها، بحث مناطق و استانها که با این معاونت همکاری می­نمایند تشکر و قدردانی نمودند. سپس جناب آقای خدابخشی ضمن تشکر از حضور جناب آقای دکتر طیب­نیا وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی و جناب آقای دکتر اکرمی معاون محترم نظارت مالی و خزانه­دار کل کشور و جناب آقای شرفشاهی معاون محترم توسعه و مدیریت منابع وزارت متبوع و همه همکاران، ذیحسابان و مدیران کل امورمالی محترم حاضر در جلسه، گزارشی از برگزاری جلسات هم اندیشی ذیحسابان و مدیران کل دستگاههای اجرایی مرکز از سال 1388 لغایت سال 1393، مسائل مطرح شده در این جلسات، نتایج بدست آمده در خصوص اصلاح پستهای و ردیفهای سازمانی ذیحسابان، آیین­رفتار حرفه­ای و سوگندنامه مربوطه و جایگاه ذیحساب در نظام بودجه­ریزی بر مبنای عملکرد و ارائه مقالات برتر توسط ذیحسابان محترم کشور ارائه نمودند.

در ادامه جلسه جناب آقای دکتر اکرمی فرمودند ذیحسابان محترم به موضوع مطالعه، تحقیق و مدون نمودن آن، ارائه مقاله، انظباط و سلامت مالی توجه و دقت فرمایید در گذر از بودجه سنتی به بودجه­ریزی برمبنای عملکرد که کار بسیار مهم و سختی می­باشد بایستی نظارت مالی بر نتیجه و محصول متمرکز گردد و آموزش لازم از طریق برگزاری کارگاههای آموزشی انجام شود، نقش ناظر  مالی و نوع نظارت مالی را قبل از اینکه دیگران مشخص نمایند خود ذیحسابان باید تعیین نمایند و در صورت لزوم مطالعه تطبیقی انجام دهند و در این خصوص بطور جدی فکر و اقدام نمایند و بدون فوت وقت بطور مستمر نشستها، گفتگوها و جلسات لازم را برگزار نمایند قبل از اینکه جایگاه ذیحسابان در نظام بودجه­ریزی برمبنای عملکرد را حذف یا خوب تعریف نکنند جایگاه خود را خوب تعریف کنید. کلیه دفاتر این معاونت بایستی در این راستا، پیاده سازی استانداردهای حسابداری بخش عمومی واجرای  نظام حسابداری بخش عمومی برنامه­ریزی و اقدام نمایند. سپس جناب آقای زالی مقاله خود را در خصوص جایگاه ذیحساب در نظام بودجه­ریزی برمبنای عملکرد ارائه نمودند و جلسه رأس 12 جهت اقامه نماز و صرف نهار با ذکر صلوات بر محمد و آل محمد پایان پذیرفت.

در ساعت 14 ادامه جلسه با تلاوت آیاتی از قرآن مجید آغاز گردید سپس جناب آقایان فروزان سپهر، غلامپور و جباری مقاله خود را در خصوص نقش ذیحساب در  نظام بودجه­ریزی بر مبنای عملکرد ارائه نمودند. در ادامه جلسه جناب آقای دکتر اکرمی معاون محترم نظارت مالی و خزانه دار کل کشور فرمودند دست به قلم شدن، نوشتن، تحقیق و ارائه مقاله در خصوص جایگاه و نام ذیحساب در نظام بودجه­ریزی برمبنای عملکرد باید از اولویتهای جلسات ذیحسابان باشد برای این موضوع کارگروه ویژه تشکیل شود کلیه ذیحسابان کشور مخاطب این موضوع می­باشند ارزیابی عملکرد مستمر ذیحسابان نیز  بایستی سیستماتیک و مدون گردد و پرداخت پاداش بر مبنای این ارزیابی­ها صورت پذیرد.

سپس جناب آقای خدابخشی فرمودند سیستم پرسنلی اداره کل نظارت بر ذیحسابی­ها در شرف تکمیل می­باشد و سیستم ارزیابی عملکرد ذیحسابان کشور نیز متصل به سیستم پرسنلی گردیده است و همانطوریکه جناب آقای دکتر اکرمی معاون محترم نظارت مالی و خزانه دار کل کشور فرمودند ارزیابی دائمی عملکرد ذیحسابان کشور، تعیین جایگاه ذیحساب در نظام بودجه­ریزی بر مبنای عملکرد، آموزش استانداردهای حسابداری بخش عمومی و اجرای نظام حسابداری بخش عمومی از اولویتهای اصلی اداره کل نظارت بر ذیحسابیها می­باشد و سپس مدت زمانی به پرسش و پاسخ ذیحسابان اختصاص یافت.

در پایان جلسه از ذیحسابان و مدیران کل محترم امورمالی پر تلاش و ارائه کنندگان مقالات برتر آقایان نیکپور، قاسم­پیشه، زالی، فروزانسپهر، حصادی، غلامپور، حاجی­هاشمی، افتخاری، دادرسی، شیخی، کاوند، شافعی، فلاحی، خسروی، اردانی و سرکارخانم نصیری تقدیر و تشکر بعمل آمده و بیانیه هفتمین هم­اندیشی ذیحسابان و مدیران کل امور مالی دستگاههای اجرایی مرکز قرائت گردید و جلسه رأس ساعت 16:40 با ذکر صلوات بر محمد و آل محمد پایان پذیرفت.

 
امتیاز دهی