قابليت ها و مزيت هاي نسبي :
          قرار گرفتن در گذرگاه مركزي كشور
      وجود منطقه ويژه اقتصادي سلفچگان و نزديكي به فرودگاه بين المللي امام خميني
      امنيت سرمايه گذاري به جهت قرار گرفتن درمركز كشور
      وجود ظرفيت فراوان در جذب توريسم
      طولاني بودن دوره گرما وامكان انجام دو كشت در سال
       وجود فارغ التحصيلان كشاورزي
      ظرفيت سازي مناسب در مجتمع هاي دامداري ونواحي صنعتي ودهكده گلخانه اي
        طرحها واقدامات اولويت دار در توسعه و ايجاد اشتغال
1- اجراي عمليات آب و خاك بويژه در اراضي تحت تعاونيهاي توليد روستائي استان
در حال حاضر تعداد14 شركت تعاوني توليد در استان ايجاد كه نزديك به 60% اراضي كشاورزي استان را تحت پوشش داشته و مطالعه آب وخاك بيش از 50 % تعاونيها در سطح ملي صورت گرفته كه بر اساس مطالعات انجام شده جهت انجام پروژه هاي تجهيز و نوسازي اراضي سنتي، كانالهاي آبياري و زه‌كشي و انتقال آب و يكپارچه سازي اراضي و تامين و ذخيره آب كشاورزي نياز به 600 ميليارد ريال اعتبار مي باشد كه مي بايست از منابع ملي در طول برنامه چهارم تامين گردد. با اجراي طرحهاي فوق راندمان آبياري از 40 % در وضع موجود به 50 % افزايش و در نتيجه 15 % توليدات بخش افزايش خواهد يافت.  
2- طرح احداث كانال انتقال آب رودخانه قمرود به دشت قمرود و مسيله
با توجه به احداث سد 15 خرداد و ساوه و قطع حقابه 18 هزار هكتار از اراضي زير دست سدهاي فوق و برهم زدن نظام بهره برداري قبل و عدم تغذيه سفره هاي آب زيرزميني وتبديل اراضي كشاورزي حاشيه شهر ضرورت انتقال آب به دشتهاي فوق كه در گذشته از آن بهره مند بوده اند به جهت حفظ سرمايه گذاريهاي انجام شده و توليد پايدار وجودداشته و جهت انتقال آب ، نياز به احداث كانالي به طول 18 كيلومتر با دبي 6 متر مكعب در ثانيه نياز مي باشد كه هزينه اجرايي پروژه فوق بالغ بر 600 ميليارد ريال مي باشد ضمناً مطالعات طرح فوق در سال جاري در حال انجام ومراحل نهايي خود را طي مي نمايد.
3- طرح احداث باغات اطراف شهر قم
با توجه به توسعه بي رويه شهر قم و تبديل بيش از 7600 هكتار از اراضي و باغات شهر قم كه در گذشته به مثابه با توجه ننفسي ساكنين و زوار قم بشمار رفته، به منظور احياء و جلوگيري ازگسترش بي رويه شهر و ايجاد فضاي سبز و جلوگيري از آلودگي هوا و اشتغال زايي فارغ التحصيلان ، مطالعات احداث باغات اطراف شهر قم در خارج از حوزه استحفاظي آن در دست انجام مي باشد كه در طرح فوق اعتبار مورد نياز جهت اجراي زير ساختهاي 8 هزار هكتار باغ بالغ بر 320 ميليارد ريال پيش بيني گرديده است .
         فرصت‌ها:
ـ وجود حرم مطهر حضرت معصومه(س) و مسجد مقدس جمكران به عنوان دومين مركز زيارتي كشور و خاستگاه انقلاب اسلامي
- وجود حوزه‌هاي علميه همراه با گستردگي رشته‌هاي علوم انساني در مراكز آموزش عالي.
- دارا بودن جاذبه‌هاي اكوتوريسمي و مذهبي بالا قابليت جذب گردشگران فراواني از داخل و خارج از كشور
ـ برخورداري از زيرساختهاي مناسب مخابراتي (فيبر نوري)، قابليتهاي فناوري اطلاعاتي و زيرساخت‌‌هاي مناسب فرهنگي و مذهبي (وجود مراكز انتشار و چاپ كتاب، مراكز تحقيقاتي علوم اسلامي و توليد نرم‌افزارهاي فرهنگي)
ـ برخورداري از موقعيت جغرافيايي ويژه و استقرار در مسير چهارراه مهم مواصلاتي كشور ، همجواري با قطب‌هاي صنعتي، نزديكي به بازارهاي بزرگ مصرف (تهران، اصفهان و اراك)، نزديكي به فرودگاه بين‌المللي امام‌خميني‌(ره) و واقع شدن در مرز شعاع 120 كيلومتري تهران.
ـ وجود درياچه نمك و حوض سلطان و امكان‌ ‌استحصال فرآورده هاي معدني و پرورش آبزيان زيست نمك.
ـ وجود منابع كاني فلزي (منگنز، منيزيا و باريت) و غير فلزي ( نمك ،‌ آهك و گچ). و ‌ وجود ذخاير نفت و گاز شيرين ‌منطقه البرز و سراجه و امكان‌پذيري ذخيره گاز .
-  وجودشهركهاي صنعتي شكوهيه ، سلفچگان، محمود آباد و شهركهاي در دست مطالعه فناوري ارتباطات و اطلاعات و فناوريهاي نوين با مزايايي چون مستثني بودن از قانون شهرداري و بخشداري ،صدور مجوز ساخت و پايان كار به صورت رايگان و در حداقل زمان ، معافيت مالياتي ماده 132 قانون ماليات ها، اتصال به شبكه سراسري فيبرنوري
- وجود منطقه ويژه اقتصادي سلفچگان قلب اقتصاد ايران  
اين منطقه به عنوان مهم ترين و نزديك ترين منطقه ويژه اقتصادي به مركز سياسي ـ اقتصادي كشور، واقع در جاده ابريشم ، شرق و غرب ايران به اروپا و كشورهاي آسياي ميانه و خليج فارس براي توليد ، صادرات وترانزيت موقعيتي ممتاز و منحصر به فرد داشته و قادر است نقش تعيين كننده در اقتصاد كشور و كل منطقه ايفا نمايد.
کلیه حقوق این پورتال متعلق به وزارت امور اقتصادی و دارایی می باشد
^