پنجشنبه 14 فروردين 1399   01:12:09
...
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
1397/11/29 دوشنبه
مدیر کل امور اقتصادی و دارایی خوزستان: ذیحسابان حافظان بیت المال از طرف دولت هستند
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خوزستان در اولین نشست با ذیحسابان و کارکنان نظارت مالی این اداره کل، ذیحسابان و مدیران مالی را به عنوان حافظان بیت المال از طرف دولت دانست.

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور اقتصادی و دارایی خوزستان، محسن کاویانی با تعریفی از معنای لغوی ذیحساب، اظهار داشت: ذیحساب به نوعی صاحب قدرت است چون پول در اختیار دارد و پول هم یکی از منابع قدرت است.

وی افزود: در نقطه ای که پول و قدرت به عنوان دو محور همدیگر را قطع می کنند و به هم می رسند فساد اداری شکل می گیرد و ذیحساب نباید وارد این وادی شود.

کاویانی گفت: معمولا در بحث های جرایم، بخصوص جرایم سازمان یافته می گویند؛ مدیر مالی دستی در فساد داشته است اما این موضوع در دولت وجود ندارد و دارای احتمال کمتری است و ذیحساب به عنوان حافظ بیت المال در دستگاه های اجرایی محسوب می شود.

نماینده وزیر در استان خوزستان بیان کرد: هر کسی که اوراق بهادار و یا وجوهی که در اختیار دارد اگر در راه و محل غیر مجاز مصرف کند حتی اگر نفع آن به خود آن شخص نرسد در آن امور دخل و تصرف کرده و باید رد مال کند و حساب پس دهد.

وی تشریح کرد: کار ذیحساب بسیار حائز اهمیت است و ذیحسابان به عنوان مدیران و مشاورین مالی دستگاه ها باید نقش خود را به درستی انجام دهند و با مدیران دستگاه ها روابط تعاملی در چارچوب قانون داشته باشند.

کاویانی ضمن حمایت از تمام همکاران ذیحساب در امورات آنها و در مواجهه با کنش های احتمالی با مدیران دستگاه های اجرایی گفت: توصیه می کنم ذیحسابان قبل از تصمیم گیری ها در موارد چالشی با دستگاه ها، مشکلات خود را با ما در میان بگذارند تا به حمایت قانونی از آنها بپردازیم و مشاوره ها و مشورت های لازم به آنها داده شود.

وی همچنین توصیه کرد: به قانون بسیار اهمیت دهیم و همه همکاران باید کتاب قانون محاسبات عمومی، قانون بودجه و لایحه بودجه  روی میز خود و در دسترس داشته باشند. و به این قوانین اشراف و احاطه کامل و محتوایی پیدا کنیم.

کاویانی گفت: همکاران قانون را به صورت تحلیلی مطالعه و رصد کنند و در رابطه با بند های قانون در یک فضایی صحبت کنند و توضیح دهند و اصل قانون را که محتوای آن است به ذهن بسپارند.

مدیر کل امور اقتصادی و دارایی خوزستان شرح داد: قوانین همیشه پیچیده است همچنین قانون خوانی یک فن است، اگر قانون می خوانید طوری آن را مطالعه کنید که منظور قانون را آن طوری که قانون نویس نوشته شما برداشت کنید. مهم درک قانون و فهمیدن آن است همان طوری که قانون نویس در نظر داشته است.

وی ضمن توصیه هایی دیگر به همکاران ذیحساب، آنها را به نظم در تمام امورات اداری سفارش کرد و در رابطه با برگزاری جلسات کارگروه ها و شیوه ارسال ارائه گزارش در مهلت های مقرر نکات لازم را گوشزد کرد.


 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
نشانی: میدان امام خمینی ـ خیابان باب همایون ـ خیابان صور اسرافیل  تلفن : 39909 فاکس: 39967627  کدپستی: 1114943661 پست الکترونیک: info@mefa.gov.ir